Dwa kryminały warte przeczytania
22 sierpnia 2022

Książki w ostatnim czasie przeżywają mały renesans na rynku światowym, choć zawsze były chętnie kupowane, to ostatnimi czasy ich pozycja znacznie osłabła na rzecz filmów czy gier. W tym tekście postaramy się przybliżyć najlepsze kryminały do czytania. Omówimy dokładnie dwie pozycje.

Stuart Turton – Siedem śmierci Evelyn Hardcastle 

Książka ta to niezwykle świeże podejście do kryminału. Stuart Turton w świetny sposób bawi się formą i nadaje jej ciekawy kształt oraz klimat rodem z “Czarnego lustra”. W książce poznajemy tytułową Evelyn Hardcastle, która wieczorem o jedenastej zostanie zamordowana przez nieznanego sprawce. Jej śmierć będzie się powtarzać codziennie o tej samej porze, póki Evelyn nie odkryje tożsamości swojego zabójcy. Dodatkowo Evelyn ma do dyspozycji pomoc od kilku osób zaproszonych do jej posiadłości. Bohaterowie wciąż od nowa przeżywają ten sam dzień niczym w kultowym filmie “Dzień świstaka”. Tym razem jednak dzień zawsze kończy się śmiercią. Dodatkowo mamy tu także wątek Aidena Bishopa, który przez kolejne osiem dni będzie budził się w ciele innego z gości. Aiden tak jak Evelyn musi rozwiązać zagadkę, bo inaczej już nigdy nie opuści posiadłości. Stuart Turton stworzył świetną angażującą i zaskakującą historię, którą każdy fan dobrego kryminału musi przeczytać.

Graeme Macrae Burnet — Jego krwawe zamiary

Książka ta to szkocki kryminał z dużą dawką thrillera psychologiczno-sądowego. Autor, czyli Graeme Macrae Burnet jest finalistą Nagrody Bookera. W ów książce w świetny sposób przedstawił trzymającą w napięciu historie morderstwa, a zarazem śledztwa, które zagadkę zbrodni stara się rozwikłać. Sama historia prezentuje się w sposób następujący. W roku 1869 w małej zapomnianej przez świat zewnętrzny wiosce Culdie dochodzi do potrójnego morderstwa. O dziwo sprawca szybko się znajduję, bo do zbrodni przyznaje się niepozorny i spokojny chłopak Roderick Macrae. Jednak czy to aby na pewno on dopuścił się zbrodni? Graeme Macrae Burnet przez całą opowieść zgrabnie bawi się prawdą i fikcją, trzymając nieustannie odbiorcę w napięciu. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów kryminału.